Müslümanın Temel Kültürü

Müslümanın Temel Kültürü
Genres: ,
Page Count: 136
Risale Yayınları 136s. Müslüman iman ve güzel ahlâktan sonra hiç şüphesiz belirli bir düzeyde ilim ve kültür birikimine de sahip olmalıdır. Bu eser insanımızın arzu edilen kültür seviyesine gelebilmesi için gerekli olan konuları ele almaktadır. Yusuf, el-Kardavi, sahip olunması gereken temel kültürü geçmişte düşülen hatalara dikkat çekerek ortaya koymaktadır.

Ayrıca Kur’ân, hadis, fıkıh, tasavvuf gibi İslâmî kültür dallarında; tarih, dil, edebiyat, sosyoloji, felsefe gibi sosyal bilim dallarında ve diğer bilim dallarında ve diğer bilim alanlarında müslümanın bilmesi gereken hususları dile getirmekte ve bunların elde edilmesinde takip edilecek usûlleri göstermektedir.

Nida Yayıncılık 208s.

Bu araştırmamaızda özellikle şu konudan bahsedeceğiz: Davetçinin kendisini nasıl hazırlayacağı ya da bizim onu kültürel manada istenilen tarzda nasıl hazırlayacağımız konusudur. Bu da Müslüman davetçi için arzu edilen kültür ve onun fikri yönüdür. Diğer bir ifadeyle “Davetçi Okulu” ya da “Davetçi Fakültesi” kurmak isterken ya da bizden herhangi biri kendisini, insanları etkileme ve yönlendirme hususunda davetçi olarak yetiştirmek isterse kültürel hazırlığı ne olacaktır? Tespitlerime göre bir İslâm davetçisi, iman ve güzel ahlâktan sonra şu sahalarda kültür sahibi olmaya muhtaçtır:
1. İslam kültürü
2. Tarih kültürü
3. Dil ve edebiyat kültürü
4. Sosyal bilimler kültürü
5. Bilimsel kültür
6. Aktüel kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İncelemeyi Oyla