Dostluk Üzerine

Dostluk Üzerine
Genre:
Publisher:
Page Count: 704
Yakın tarihimize bir gönül ve hizmet adamı olarak damgasını vuran Fethi Gemuhluoğlu, ülkesinin selameti adına geniş ufuklu, erdemli ve bilgili insanlara ihtiyaç olduğuna inanan ve hayatını bu insanları ortaya çıkaracak şartları oluşturmaya adayan, dost zengini bir Anadolu bilgesiydi. Özellikle Türk Petrol Vakfı genel sekreteri iken, kendilerinde bilgi, zeka ve sanat parıltısı gördüğü yüzlerce genci yetenekleri doğrultusunda yüreklendirmekle kalmadı, yüksek öğrenim görmeleri için onlara destekte bulundu, pek çok gence burs verdi.

Ömrünün sonuna kadar sürdürdüğü bu çabalar, Türkiye’nin bugünkü akademik hayatının yanı sıra; kültür, sanat ve düşünce hayatı üzerinde de büyük oranda etkili oldu.
Bu toprakların her kıymetine ayrı bir önem atfetti Gemuhluoğlu… Ayrılığı değil, birlikte olmayı methetti. O sadece belli bir kesime seslenmiyor, medeniyetimizi ve geleneksel bilgeliğimizi oluşturan tüm unsurları, yapıları ve kişileri kuşatıyordu. Yaşar Kemal’den Asaf Halet Çelebi’ye, Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan Genco Erkal’a, Cahit Zarifoğlu’ndan Nuri Pakdil’e, Neyzen Tevfik’ten Cinuçen Tanrıkorur’a, bu ülkenin her bir rengini seviyor, birliyor, derliyor, toplumu topyekün bir kalkınmanın ve dirilişin deveranına çekiyordu.
Fethi Gemuhluoğlu’nun 22 Kasım 1975 tarihinde irticalen yaptığı “Dostluk Üzerine” adlı tarihi ve öngörülerle dolu konuşması bu kitaba adını veriyor. Arapgir Postası başta olmak üzere, Gemuhluoğlu’nun diğer gazete ve dergilerle yer alan yazılarının, oğluna yazdığı mektupların, birer “atasözü” niteliğindeki sözlerinin ve ölümünün ardından onun hakkında kaleme alınan yazıların toplandığı kitap, Gemuhluoğlu’nun yeni nesillere tanıtılması için değerli bir kaynak…
“O, harp meydanında görünmeyen, fakat ateş hattındakilere sakalık yapan, nakliye ve levazım kollarına yön veren, hususi çevrelerde mayası halis bir gençlik yoğuran, gönlü tasavvuf kokusuyla ıtırlı ve dili en murassa Osmanlıca zarbı içinde İslâmi zevk mazrufuyla nakışlı, son turfanda bir tipti.”
Necip Fazıl Kısakürek
“Fethi Germuhluoğlu, kitap gibi bir adamdı. O’nu okuyanlar devleşiyordu.”
Hekimoğlu İsmail

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İncelemeyi Oyla