Çöle İnen Nur

Çöle İnen Nur
Genres: ,
Page Count: 608
İzin ver; onu bir kere de ben anlatayım! İzin ver; herkesin boyuna göre açıldığı bu ufuksuz denizde sana yaklaşabilmek değil, fakat kıyılardan, gerilerden yani kendimden uzaklaşabilmak manasına bir kere de ben gücümü deneyeyim! Öyle ki, sahili kaybetsem, artık gerilere dönemesem ve sende boğulsam, işte o zaman aradığım hayatın eşiğine ayak basmış olurum.

İNCELEME

“Necip Fazıl, gaye eseri Çöle İnen Nur’da Allah Rasûlü (sav)’ne bambaşka bir iklimden bakmamız gerektiğini ortaya koyar. Çöle İnen Nur için edebî bir siyer denilebilmesinin nedenlerinden birisi de budur. Üstad, gelip önüne oturabilmenin büyük bir şevk ve gayret istediği bir pencereye bizi davet ederken edep içinde, üslubunu kurguya kurban etmeksizin, niyet ve samimiyeti bir kalıba maruz bırakmaksızın, öylece, en saf haliyle Allah Rasûlü (sav)’nün hayatına yaklaşmaya çalışır. Oraya gelip oturmaya talip olmak başlı başına bir hayat düsturunun peşinden gitmektir. Ama ne gitmek! Aklı yanına almayacaksın, nefsi silip atacaksın, “kıyı”nda sahip olduklarına gözünün ucuyla dahi olsa dönüp bakmayacaksın. O nazarı yalnız ve yalnız O’nun hayatına hasredecek, önünde diz çöküp oturulması zor kapıya vakfedeceksin. Bakış yalnızca O’nu anlamaya yönelecek öylece… Ötesi yok… Bu ancak kıyıyı terk etmekle mümkün ona göre…”

 

Yonar G 2016, Çöle İnen Nur İçin Bir Deneme Girişimi, 20.4.2019, http://www.sonpeygamber.info/cole-inen-nur-icin-bir-deneme-girisimi

 

KİTAPTAN ALINTILAR

“Tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirili ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak… Sadece iman sahiplerine hitabedici, hiçbir aklî teftiş, tespit ve ispat gayretine düşmeyici, mutlak ‘doğru’ üzerine hissi ve teessürî bir çatı kurucu ve eğer bir kıymeti varsa onu bu noktada toplayıcı bir denemedir”

“Ey ufuk;insanoğlunun ufku!..
Sen de bizim gibi bir insansın! Sen bir derece daha fazlası olmayan bir insansın da, biz senden eksik olduğumuz kadar insanlığa uzak insanlarız.
Öyleyse hangi mânasiyle olursa olsun, seni tekrarlamak, aldığımız nefesleri tekrarlamaktan bin kat daha aziz…
Zaten sensiz ve senden habersiz alınan nefes, varlığın değil , yokluğun soluğu…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu İncelemeyi Oyla